BUN VENIT!
BUN VENIT!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Ziua nationala a Romaniei Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Ziua nationala a Romaniei EmptyVin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Ziua nationala a Romaniei EmptyVin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Ziua nationala a Romaniei EmptyMar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Ziua nationala a Romaniei EmptyLun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Ziua nationala a Romaniei EmptyMier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Ziua nationala a Romaniei EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Ziua nationala a Romaniei EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Ziua nationala a Romaniei EmptyMier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Ziua nationala a Romaniei EmptyMar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Ziua nationala a Romaniei EmptyMar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Ziua nationala a Romaniei EmptyMier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Ziua nationala a Romaniei EmptySam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Ziua nationala a Romaniei EmptyDum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Ziua nationala a Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Ziua nationala a Romaniei EmptyLun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Ziua nationala a Romaniei

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


masculin Mesaje : 590
Data de inscriere : 16/07/2011
Localizare : Bucuresti

Agenda personala
Ocupatie: IT
Relatii:
Studii:

Ziua nationala a Romaniei Empty
MesajSubiect: Ziua nationala a Romaniei   Ziua nationala a Romaniei EmptyMier Noi 30, 2011 6:49 pm

Sarbatorim 1 decembrie in cinstea Marii Uniri a Principatelor Romane. Contextul istoric a conferit Zilei Nationale a Romaniei si alte semnificatii. Astfel, in perioada comunista Ziua Nationala, celebrata la 23 august, reprezenta prilej de sarbatoare pentru eliberarea de sub „jugul fascist”. Anterior comunismului, ziua nationala era sarbatorita pe 10 mai si avea semnificatia venirii in tara a Regelui Carol I. In timp, cele doua date si-au pierdut din insemnatate, iar de cele mai multe ori mentionarea lor este o simpla consemnare in paginile unor ziare sau reviste.
Din 1867 si pana in 1947, Ziua Nationala era sarbatorita pe 10 mai, data la care Principele Carol I a fost proclamat domnitor si mai apoi rege al Romaniei.
Sarbatoarea zilei de 10 mai avea in centru persoana regelui si a familiei sale. Familia regala nu numai ca participa la defilare, dar era prezenta si la slujba pentru sfintirea zilei la Mitropolie, la masa festiva de la Palat, iar seara iesea in mijlocul bucurestenilor, asista la bataia cu flori de la "Sosea'' si la spectacolul cu focuri de artificii din Cismigiu.10 mai nu era insa doar ziua regelui si a familiei sale. La Bucuresti, in Piata Universitatii, se organiza defilarea armatei, a elevilor, studentilor, mestesugarilor si negustorilor, a primarilor si nobililor judetelor tarii, imbracati in costume populare specifice zonei din care veneau.

De asemenea, cele mai spectaculoase serbari de 10 mai au fost cele din 1881, cand a fost proclamat regatul, si cele din 1906, la 40 ani de domnie a lui Carol I si la 25 ani de la proclamarea regatului.

Aveti mai jos un clip video despre ce insemna Ziua Nationala a Romaniei la 10 mai 1897. E util de stiut ca filmarea aceasta este prima pelicula filmata vreodata in Romania.



Ziua Nationala la 23 august: manifestari „in cinstea partidului”


Ziua nationala a Romaniei Defilare_23_August_mDefilarile soimilor patriei si ai pionierilor nu pot fi straine nimanui. Chiar si cei care nu au trait in vremea regimului comunist au auzit de la familie sau cunoscuti istorisiri despre manifestarile organizate ''in cinstea partidului si conducatorului iubit.''

In regimul comunist toti romanii erau obligati sa participe la actiunile prilejuite de Ziua Nationala. Din 1947 si pana in 1989, stadionul 23 august se umplea de oameni in marea zi de sarbatoare. Totodata, organizarea Zilei Nationale presupunea pregatiri pana in cele mai mici detalii. De la hainele pe care oamenii trebuiau sa le poarte si pana la modul in care erau grupati pe coloane. Oamenii erau luati de la locul de munca, impartiti in grupuri si aliniati pentru parada. In fiecare oras al tarii rasunau cantece patriotice si lozinci („Stima noastra si mandria”, „Partidul, Ceausescu, Romania”etc.) menite sa ii preaslaveasca pe cei doi conducatori care priveau totul din tribunele unde stateau.

Revista Historia consemneaza 23 august ca „o zi mareata, o zi in care pionierii cantau si recitau, militarii si tinerii defilau, steaguri erau fluturate, Stadionul National era plin. Regimul comunist si paradele fastuoase ce au venit la pachet cu el au lasat in urma un gust amar pentru multi bucuresteni care le-au experimentat.” Puteti citi aici cateva marturii legate de sarbatorirea zilei de 23 august.

Ziua Nationala la 1 decembrie, dupa 1990

Ziua de 1 decembrie este cunoscuta tuturor chiar daca semnificatia ei este sau nu apreciata. Pentru unii inseamna doar o zi libera de la serviciu, in timp ce alte persoane gasesc un prilej de bucurie si sarbatoare alaturi de ceilalti romani.

In fiecare an, de 1 decembrie autoritatile romane organizeaza o serie de manifestari care includ parade militare, evenimente culturale sau focuri de artificii. De multe ori, oameni din toate colturile tarii vin in Bucuresti pentru a vedea paradele militarilor, avioanele sau elicopterele.

Ziua nationala a Romaniei Steag romaniaAnul acesta, pe sub Arcul de Triumf, vor trece in pas de defilare peste 380 de angajati ai Ministerului Administratiei si Internelor, organizati in trei subunitati de jandarmi si pompieri si cate un detasament de tehnica apartinand Politiei, Politiei de Frontiera, Jandarmeriei si I.G.S.U, o formatiune de cavalerie a Jandarmeriei, precum si un detasament de tehnica de aviatie.

De asemenea, Ziua de 1 decembrie este marcata si prin montarea de drapeluri pe principalele artere de circulatie.

La Alba Iulia, evenimentele dedicate Zilei Nationale includ depuneri de jerbe, ceremonialul schimbarii garzii cetatii, dar si povestea orasului Marii Uniri spusa de personaje istorice. Tot la Alba Iulia, cei care participa la sarbatorirea Zilei Romaniei pot asista la defilari, dansuri medievale, expozitii de caricaturi, dar si spectacole de muzica populara si concerte.

Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

Ziua nationala a Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei   Ziua nationala a Romaniei EmptyMier Noi 30, 2011 10:02 pm

LA MULTI ANI!





Sus In jos
 
Ziua nationala a Romaniei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» De Ziua Naţională...
» Echipa naţională a României a pierdut iar...
» 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei
» Echipa naţională a României va întâlni Olanda, de la ora 21.00
» Opera Națională București

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: