BUN VENIT!
BUN VENIT!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Opera Națională București Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Opera Națională București EmptyVin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Opera Națională București EmptyJoi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Opera Națională București EmptyVin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Opera Națională București EmptyMar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Opera Națională București EmptyLun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Opera Națională București EmptyJoi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Opera Națională București EmptyMier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Opera Națională București EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Opera Națională București EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Opera Națională București EmptyMier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Opera Națională București EmptyMar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Opera Națională București EmptyMar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Opera Națională București EmptyMier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Opera Națională București EmptySam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Opera Națională București EmptyDum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Opera Națională București EmptyJoi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Opera Națională București EmptyJoi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Opera Națională București EmptyJoi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Opera Națională București EmptyJoi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Opera Națională București EmptyLun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Opera Națională București

In jos 
AutorMesaj
Vaalmy




feminin Mesaje : 44
Data de inscriere : 08/09/2011

Agenda personala
Ocupatie: 1
Relatii: 1
Studii: 1

Opera Națională București Empty
MesajSubiect: Opera Națională București   Opera Națională București EmptyDum Oct 23, 2011 5:17 am

Opera Națională București este una din cele patru Opere naționale din România, fiind cel mai mare teatru liric al țării.


Denumirea de „Opera Română” fusese utilizată cu mult timp înaintea unei clădiri special destinate teatrului liric din capitala României. Compozitorul, dirijorul, cântărețul și profesorul român George Stephănescu a fost cel care a luptat mereu pentru fondarea acestei instituții artistice, pe care a întemeiat-o sub denumirea de Compania Opera Română.

Trupa lirică bucureșteană s-a lansat la 8 mai 1885, prezentând progresiv un repertoriu din ce în ce mai bogat și mai ales. La început, compania prezenta mai ales din opere italiene și franceze de mare popularitate, dar și vodeviluri, respectiv opere comice din creația națională, în care au apărut pe scena bucureșteană primele mari voci românești.

Deși existența unei trupe artistice românești de teatru liric, sub numele de Compania Opera Română, s-a făcut cunoscută încă din 1885, instituționalizarea și deci înființarea Operei Române ca instituție finanțată de la buget s-a realizat abia în 1921. Premiera absolută s-a făcut cu opera Lohengrin sub bagheta lui George Enescu.

Actuala clădire a Operei Române, cu o capacitate de 2200 locuri, a fost ridicată în 1953, după planurile arhitectului Octav Doicescu[1], sub denumirea de Teatrul de Operă și Balet în vederea a două două ample manifestări internaționale: al treilea Congres Mondial al Tineretului (25-30 iulie) și al patrulea Festival Mondial al Tineretului și Studenților (2-14 august), dar a fost inaugurată abia la 9 ianuarie 1954, cu spectacolul Dama de pică, operă de Piotr Ilici Ceaikovski. Fațada clădirii are un portic cu 3 arcade monumentale, împodobite cu statuile a patru muze, și trei uși de acces, care permit intrarea în holul fastuos înălțat pe două nivele. Sala de spectacole are forma de potcoavă. Scena are 24 m lățime, 20 m adâncime și 30 m înălțime. La ultimul etaj există Muzeul Operei. În parcul din fața clădirii se află statuia marelui muzician George Enescu, o sculptură în bronz de Ion Jalea[2]. Tot în fața clădirii, dar privind spre intrare, se află bustul compozitorului Gheorghe Stephănescu (1843 – 1925), fondatorul Operei Române.

Pe fațada clădirii, în locul a două arcade mai mici, care le încadrau inițial pe cele trei mari, au fost montate două basoreliefuri, unul care înfățișeaza o scenă de operă (sculptoriZoe Băicoianu și Boris Caragea), iar celălalt, zborul unor balerini (sculptor Ion Vlad). În sala de spectacole se găsește un candelabru cu 100 de brațe de cristal aurit.[3]


  • Opera Națională București 40px-Muza_1


    Muza 1


  • Opera Națională București 41px-Muza_2


    Muza 2


  • Opera Națională București 37px-Muza_3


    Muza 3


  • Opera Națională București 38px-Muza_4


    Muza 4


  • Opera Națională București 120px-Basorelief_stanga_Opera_Romana_Bucuresti_2010.10.28


    Basorelief pe faţada Operei Române din Bucureşti, în stânga intrării. Sculptori: Zoe Băicoianu şi Boris Caragea



  • Opera Națională București 120px-George_Enescu_-_sculptura_de_Ion_Jalea


    Statuia lui George Enescu, sculptată de Ion Jalea, instalată pe peluza din fața Operei Naționale București


    [
Sus In jos
 
Opera Națională București
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» De Ziua Naţională...
» Ziua nationala a Romaniei
» Administraţia Naţională de Meteorologie.
» 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei
» Echipa naţională a României a pierdut iar...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: