BUN VENIT!
BUN VENIT!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyVin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyVin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyLun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyMier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptySam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyDum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyLun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei

In jos 
AutorMesaj
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty
MesajSubiect: 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei   10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Mai 10, 2012 6:25 am

Data de 10 Mai, sarbatoarea Regatului Romaniei, interzisa de comunisti, ignorata de catre autoritatile romane de dupa 1989, este legata de trei evenimente cruciale din istoria moderna a tarii noastre:

Pe 10 Mai 1866, Carol I de Hohenzollern-Sigmaringen soseste in Bucuresti, capitala Romaniei, si depune juramantul in fata Parlamentului (tablou de Theodor Aman - Muzeul Aman, Bucuresti).
Pe 10 Mai 1877, dupa ce cu o zi inainte Parlamentul dezbatuse problema, Carol I proclama solemn Independenta absoluta a Romaniei. Comunistii, dupa 1947, au incercat sa inlature orice urma a monarhiei din istoria tarii, "mutand" sarbatorirea independentei pe 9 mai. In imagine, Carol I, pe frontul anitotoman, la Poradim (forografie de Carol Popp de Szatmary, Biblioteca Academiei, Cabinetul de Stampe).
Si, in fine, pe data de 10 Mai 1881, Carol I a fost incoronat ca Rege al Romaniei, iar Romania a fost ridicata la rangul de Regat (gravura publicata in Suddeutche Zeitung).
Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei   10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Mai 10, 2012 6:27 am

1866



10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei 10%20mai%201866
Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei   10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Mai 10, 2012 6:28 am

1881

10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei 10%20mai%201881
Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei   10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei EmptyJoi Mai 10, 2012 6:36 am

"Suntem singurul stat din lume care nu serbează Ziua Independenței"




Cetățeni simpli, intelectuali, profesori, animați de sentimente patriotice fac apel la istorie şi la tradiție şi încearcă să înregimenteze 10 Mai ca zi naţională de sărbătoare. "Este vorba de oameni care apelează la conștiința colectivă, profesori, intelectuali. Trebuie să valorificăm patriotismul", precizează istoricul Doru Radosav, profesor la Universitatea Babeş-Bolyai Cluj.

Petiţia pe care aceştia au formulat-o susţine declararea zilei de 10 mai ca una din sărbătorile naţionale ale poporului român şi sărbătorirea Independenţei de Stat a României.

"Noi, semnatarii prezentului document, solicităm să luaţi iniţiativa declarării zilei de 10 mai ca una din sărbătorile naţionale ale poporului român. România se numără printre puţinele ţări din lume, dacă nu chiar singura, care nu îşi sărbătoreşte câştigarea independenţei naţionale. Scopul demersului nostru este ca ziua Independenţei României să fie recunoscută ca atare. Credem că acest fapt ar însemna un gest de respect faţă de noi înşine, ca Români, o recunoaştere a jertfelor înaintaşilor noştri şi a adevărului istoric", precizează susţinătorii monarhiei în petiţie.

"Indolența şi ignoranța specifică elitei conducătoare"

"Suntem singurul stat din lume care nu serbează Ziua Independenței", spune profesorul Doru Radosav, care precizează că principala cauză este "indolența şi ignoranța specifică elitei conducătoare". "Recunoașterea zilei de 10 Mai ca sărbătoare națională ar reprezenta întoarcerea spre regalitate, spre statalitate. 10 Mai înseamnă reconstrucția unei demnități a României! 10 Mai ca zi a regalității a primit și o altă semnificație. Ziua victoriei din cel De-al Doilea Război Mondial și Ziua Europei reprezintă o relație organică și o coincidență fericită", a precizat istoricul.

10 MAI poate trezi un sentiment patriotic în clasa politică

"Practicile memoriei fac parte din recunoaşterea unui patriotism luminat, capabil să ne profileze pentru o demnitate europeană. Poate că aceste sărbători naționale pot trezi în clasa politică un sentiment patriotic, dar nu un patriotism lătrător, ci unul al datoriei obstești. Eu îmi iubesc țara, dar nu neaparat cu inima pe gură, ci lucrând pentru binele obștesc, public", precizează profesorul. Cât despre 1 Decembrie, Doru Radosav spune că cei din clasa politică se adună "pentru liturghii politice, electorale". "Vorbim de un patriotism interesat, meschin, circumstanțial. Priviri blânde la tricolor", spune cu regret istoricul.

9 şi 10 MAI, o coincidenţă fericită

10 mai este un eveniment fondator al recunoașterii independenței unui popor. În 1877 s-a manifestat voința colectivă ca Țările Române să devină Regat. "9 și 10 mai reprezintă victorii împotriva nazismului și fascismului.
Vorbim despre o coincidență admirabilă, faptul că propria noastră istorie se leagă de cea a Europei", precizează profesorul.

Cât despre importanţa recunoaşterii acestei zile, Doru Radosav precizează că, în momentul de faţă, facem un efort istovitor, ca popor, să ne compatibilizăm cu Europa din punct de vedere legislativ și nu numai. "Putem să fundamentăm acest lucru și prin trecutul nostru. La 10 Mai poporul român s-a constituit într-o națiune europeană, adoptând o Constituție adusă la standardele europene, fapt ce a permis şi validarea în anii 2000", a spus istoricul.

Istoricul mai spune că 10 MAI reprezintă un reper evenimențial important, care a articulat parcursul modernizării României. "Modernizarea României nu a început de acum. Ea a început cu Iuliu Maniu, Mihail Kogălniceanu, Carol I. Recunoașterea ne folosește să valorificăm tradițiile", a încheiat Doru Radosav.

Sus In jos
Continut sponsorizat





10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: 10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei   10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei Empty

Sus In jos
 
10 Mai,Sarbatoarea nationala a Regatului Romaniei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ziua nationala a Romaniei
» Echipa naţională a României a pierdut iar...
» Echipa naţională a României va întâlni Olanda, de la ora 21.00
» Totul despre sărbătoarea Crăciunului
» De Ziua Naţională...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: