BUN VENIT!
BUN VENIT!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyVin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyVin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyLun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyVin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptySam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyDum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyJoi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyLun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


masculin Mesaje : 590
Data de inscriere : 16/07/2011
Localizare : Bucuresti

Agenda personala
Ocupatie: IT
Relatii:
Studii:

Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty
MesajSubiect: Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...   Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Noi 22, 2011 1:29 am

Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu la Palatul Cotroceni, fără premierul Boc

Preşedintele Traian Băsescu şi guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, se întâlnesc, marţi dimineaţa, la Palatul Cotroceni, discuţie la care, potrivit unor surse din Palatul Victoria, premierul Emil Boc nu participă.

"Întâlnirea dintre şeful statului şi guvernatorul Băncii Naţionale a României a fost programată din scurt, dar face parte din cadrul întâlnirilor periodice", au declarat agenţiei MEDIAFAX surse oficiale.

În ultimii ani au mai fost programate astfel de întâlniri între preşedinte şi guvernatorul BNR, unde dintre acestea fiind anunţate public de către cele două instituţii.

Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty
MesajSubiect: Re: Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...   Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Noi 22, 2011 2:17 am

EI se intilnesc foarte des neoficial si intotdeauna fara Boc.

Discutia dintre Basescu si Isarescu are loc in contextul in care Romania a esuat in incercarea de a se imprumuta in dolari pe piata americana prin programul de emisiuni MTN (Medium Term Notes), iar Guvernul se pregateste sa aprobe, in aceasta saptamana, proiectul de buget pentru anul viitor. De asemenea, pietele financiare sunt tensionate, iar cursul leu-euro s-a apropiat in ultimele zile de cotatia maxima istorica.

Romania a esuat in incercarea de a se imprumuta in dolari pe piata americana prin programul de emisiuni MTN, dar nu renunta la emisiunea programata pentru SUA, unde va reveni atunci cand conditiile vor fi favorabile. Reprezentanti ai Ministerului Finantelor au participat recent la intalniri cu investitori in Marea Britanie si SUA pentru promovarea emisiunii de obligatiuni in dolari.

Ministerul Finantelor a pregatit o emisiune de obligatiuni romanesti denomiate in dolari pe piata SUA cu o valoare minima de 500 de milioane de dolari si un nivel maxim de 2 miliarde de dolari, care urma sa fie lansata la jumatatea saptamanii trecute, potrivit unor surse guvernamentale.
E un semn? Dupa Basescu, si Isarescu il cearta pe Boc
Reducerea pensiilor, masura vizata anul trecut de Guvern, ar fi fost o solutie mult mai buna decat majorarea TVA si ar fi ajutat Romania sa iasa mai rapid din recesiune, insa nu a avut suficient sprijin politic, afirma guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.


“Economia a incercat de doua ori sa iasa din recesiune, dar toate aceste… sa le numesc balbe, domnule prim-ministru?… cu TVA-ul… Cred ca solutia propusa initial de Guvern pentru realizarea corectiei unde erau deficitele cele mai mari, in bugetele de asigurari sociale – si unde exista in continuare – si nu prin taxarea consumului intregii populatii prin majorarea TVA si crearea de inflatie (…) era mult mai buna din punct de vedere financiar. Nu a fost sustenabila politic. Nu a fost sprijinita suficient politic, dar ne ajuta sa iesim mult mai repede din recesiune. Si era probabil mai benefica si pentru cei carora li s-a dat sentimentul ca vor suferi mai putin”, a spus Isarescu la un seminar pe teme economice.

El a aratat ca unul dintre lucrurile pe care le-a invatat atunci cand a fost premier, in 1999-2000, a fost ca “intre logica economica si financiara si cea politica exista diferente”.

Sectorul public trebuie restrans

Isarescu a spus, de asemena, ca unul dintre invatamintele crizei este ca sectorul public trebuie sa faca loc treptat sectorului privat in dezvoltare.

“Acesta este viitorul. Binenteles ca vom pastra mereu un sector public, care trebuie sa fie eficient si aceasta este o chestiune cu care se ocupa in prezent Guvernul. Dar ce am facut in 2006-2008, sa dezvoltam exagerat sectorul public, mai ales pe partea sociala, cred ca trebuie evitat”, a continuat Isarescu.

El a atras atentia ca in momentul in care economia va incepe sa creasca din nou rapid nu trebuie sa se spuna ca pot fi facute cheltuieli mari.

“Dimpotriva, regula este ca atunci cand economia creste si tinde sa se supraincalzeasca sa ajungi la surplusuri. Stiu ca este un mesaj total neconfortabil pentru politicieni. Unde se va intalni in viitor logica financiara cu cea politica… oricum sper ca diferentele vor fi mult mai apropite decat cele din trecut”, a concluzionat guvernatorul BNR.

Precedentul Basescu

Presedintele Traian Basescu declarase, joi, la o conferinta organizata de “Ziarul Financiar”, ca majorarea TVA de la 19% la 24% a fost o eroare politica, sustinuta inclusiv de “marii barbati care s-au duelat la Conventia PDL”, care a intarziat iesirea din recesiune cu cel putin sase luni.

Seful statului a declarat, raspunzand unei intrebari, ca cresterea TVA a fost una din marile erori politice, sustinuta de toata coalitia de la acea vreme.

Basescu a spus ca el a sustinut scaderea pensiilor cu 10%, ca masura temporara, dar Curtea Constitutionala a respins o Ordonanta emisa in acest sens. El a adaugat ca o alta propunere a fost un impozit temporar de 10%, care sa se fi aplicat la toate pensiile, de la cea mai mare la cele de pana la 340 de lei.

Presedintele a mentionat ca cei din coalitie s-au reunit la Guvern si au decis cresterea TVA.

Ulterior, premierul Emil Boc a afirmat ca Guvernul a intentionat anul trecut sa reduca pensiile si a promovat masura in Parlament, dar a fost obligat sa recurga la majorarea TVA dupa ce Curtea Constitutionala (CC) a respins aceasta propunere.





Sus In jos
Dreamy

Dreamy


feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 55
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty
MesajSubiect: Re: Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...   Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... EmptyMar Noi 22, 2011 2:24 am

Mugur Isarescu, guvernatorul bancii nationale, s-a intalnit luni seara cu bancherii, in secret.

Se pare ca sefii celor mai importante banci din Romania vor sa solicite, la intalnirea cu FMI si BNR ce va avea loc peste doua zile, reducerea expunerii pe piata locala, informeaza Adevarul.
Astfel, acordul de la Viena, care presupune ca principalele noua banci cu capital strain din Romania sa isi mentina expunerea locala, ar putea fi revizuit.

Guvernatorul sustine ca nu ar dori ca revizuirea acordului sa fie inteleasa gresit, ci ca o reducere a datoriei pe termen scurt.

"(...)Ar trebui sa avem o discutie si o explicatie ca acest lucru sa nu fie inteles negativ: au plecat bancile cu banii. Nu, s-a redus expunerea fata de Romania, deci s-a redus si datoria pe termen scurt", a explicat Isarescu.

Potrivit Gandul, guvernatorul a discutat cu bancherii si despre testele de stres pentru banci ce vor fi efectuate la nivelul Uniunii Europene, dar si despre imprumuturile acordate de banci statului, chestiune in care BNR nu va interveni.

Bancherii spun ca nu si-ar diminua expunerea, pentru ca sunt aici ca sa faca bani

Potrivit unor surse de pe piata bancara citate de NewsIn, bancherii nu ar fi cerut BNR reducerea expunerilor bancilor cu capital strain, insa se pare ca intalnirea de la Bruxelles cu reprezentantii FMI ar putea furniza suprize.

La intalnire s-au discutat chestiuni legate de starea economiei, dar si despre unii indicatori bancari, in prezenta ministrului Finantelor Publice, Sebastian Vladescu.

Anterior, un oficial al BNR a declarat pentru NewsIn ca principalele noua banci nu vor cere, cel mai probabil, la Bruxelles, reducerea expunerilor pe Romania.

"Stiu pozitia generala, participantii nu au exprimat nimic oficial in sensul reducerii expunerii pe Romania", a spus reprezentantul BNR
Sus In jos
Continut sponsorizat





Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty
MesajSubiect: Re: Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...   Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu... Empty

Sus In jos
 
Întâlnire între preşedintele Băsescu şi Mugur Isărescu...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Preşedintele Traian Băsescu a declarat...
» Ponta... o întâlnire!
» Greseli la prima intalnire
» Intre inder si drac!
» Cum sa scapi de blocaje la o intalnire cu o femeie?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: